Firemní zdraví + firemní sport = CSR aktivity

25.02.2013 10:28

Firemní zdraví + firemní sport = CSR aktivity

Firemní zdraví + firemní sport = CSR aktivity

Stále více firem propojuje vlastní eventy a akce pro zaměstnance se CSR aktivitami. 
Společensky prospěšné aktivity jsou nejčastěji směrovány k činnostem nadačních fondů, dětským domovům, ekologickým aktivitám, pomoci při údržbě historických památek a stále častěji je jako firemní CSR aktivita zařazeno firemní zdraví a firemní sport.

Jiří Kastner, zakladatelAsociace firemních sportů a zdraví a majitel společnosti KASTY, s.r.o. má s teambuildingem a CSR aktivitami zkušenosti již od roku 1999.

Jak vnímáte situaci ve firemním teambuildingu za posledních deset let v České republice?
V současnosti vnímám situaci pozitivně díky faktu, že firemní teambuilding prochází obdobím obnovení a návratu ke skutečné podstatě a dlouhodobému posílení vztahů mezi zaměstnanci a především budování pozitivního vztahu zaměstnanců k firmě
Do roku 2009 docházelo stále k většímu zjednodušování teambuldingových kurzů, které se v podstatě ve většině případů staly zábavným eventem, kde cílem bylo především společně se v týmu pobavit a tzv. "upustit páru".
Díky finančnímu tlaku na efektivitu všech firemních aktivit se v posledních dvou letech začíná více dbát na dlouhodobý efekt teambuildingových kurzů, které se od fun eventů vrací opět k důrazu na pedagogicko-psychologickou práci.
Stále častější součástí kurzů pro naše klienty je týmový koučink, na který potom navazuje ve firemním prostředí individuální koučink klíčových zaměstnanců a manažerů.
Dalším pozitivním jevem posledních let je propojení teambuildingových kurzů se CSR aktivitami. 
Zjednodušeně řečeno, hrady, které jsem před pár lety v rámci outdoor kurzů "dobíjeli", tak je dnes v rámci CSR aktivit opravujeme. Je skvělé vidět, že pozitivní atmosféra v pracovní skupině vzniká také díky prospěšné aktivitě, která tak přináší užitek na více frontách.
Jaké CSR aktivity se v programu firemních teambuildingových kurzů objevují  nejčastěji ?
Velmi záleží na zadání a cíli kurzu. Součástí naší služby našim klientům je i vytipování právě témat a místa akce podle očekávání a cílů zadavatele. Mezi nejčastější určitě patří spolupráce s dětskými domovy, národními památkami, vzdělávacími areály a v poslední době jsou to akce s tématikou firemního zdraví a sportu, které podporují zdravý životní styl zaměstnanců.

Firemní zdraví - Tour de KANCL 

http://www.csfh.cz/aktualne/firemni-zdravi-tour-de-kancl-

Pro zadání v oblasti manažerských dovedností spojených s vedením týmů připravujeme kurzy v několika fázích, kdy jednotlivý manažeři jsou zodpovědní právě jako v práci i při těchto kurzech za rozdělení a co nejefektivnější využití zdojů (lidských, materiálních i finančních) tak, aby akce přinesla co největší efekt a užitek. 
Absolventi těchto kurzů, ať ti, kteří se dostávají na vedoucí pozice poprvé v životě nebo i zkušení manažeři, nám potvrzují, že je právě ta provázanost akce na CSR aktivity v nich probouzí zcela nové motivace k převzetí odpovědnosti a "dostat ze sebe maximum" pro úspěch celého týmu. A při závěrečném setkání například s dětmi z dětských domovů, kterým akce pomohla jsou to velmi intenzivní lidské prožitky.
Od roku 2010 se díky firmám sdružených v rámci Asociace firemních sportů, o.s. se stále častěji objevuje zadání kurzů cílených na firemní zdraví a zdravý životní styl. Plně se hlásíme k myšlence, že právě zdravotní osvětou a podporou firemního zdraví plní zaměstnavatelé velmi důležitou společensky odpovědnou roli.
Teambuilding provázaný s tématy firemního zdraví a zdravého pohybu je i samotnými zaměstnanci hodnocený velmi kladně. Tyto témata se totiž dotýkají každého z nich velmi osobně a rozhodně je nevnímají jako nadstavbová. Zdraví si každý člověk uvědomuje jako velmi cenní a pokud jeho zaměstnavatel tomuto tématu dává prostor, tak jej zaměstnanci využijí naplno a  s patřičným oceněním. Firemní sport a firemní zdraví patří určitě mezi nástroje teambuildingu, které současně velmi silně upevňují také vztah zaměstnance a zaměstnavatele
Jaká jsou v současnosti nejčastější zadání ze strany firem pro jejich teambuildingové kurzy?
V tomto mohu mluvit pouze za naše klienty, kteří nás nevnímají jako klasickou teambuildingovou agenturu a proto jsou možná zadání tím ovlivněna. Společnost KASTY, s.r.o. nabízí firmám především mobilizaci pozitivní atmosféry ve firmě, budování pevného vztahu mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem, prevenci vnitřních výpovědí a vyhoření u klíčových zaměstnanců. 
Pracujeme hodně s osobním a týmovým koučinkem. Mentální trénink je pro nás cesta posílení potřebných vzorců chování a očekávané mentality jako např. mentalita lídra, mentalita úspěchu, manažerská mentalita, mentalita obchodníka. Vycházíme ze zkušenosti, že jakékoli, odborné a měkké dovednosti se vyplatí rozvíjet pouze u motivovaných zaměstnanců s pevným vztahem k firmě.
Hodně nám také pomáhá zkušenost ze sportu. Známe vzorce chování a mentální nastavení úspěšných týmů a jejich jednotlivých členů. Tyto zkušenosti jsou velmi dobře přenositelné do firemního managementu a businessu, kde jsou tyto metody stále oblíbenější pro svou jednoduchost a rychlý nástup efektu. A právě například správná mentality týmu je často důležitější než znalost a osvojení jednotlivých týmových dovedností a proto i ze strany zadavatelů je práce s mentalitou stále žádanější.  
Profikoučink a trénink manažerské mentality
Co očekáváte v dalším vývoji teambuildingu v České republice?
Jsem přesvědčen, že právě posun od teambuildingu "hrou a zábavou" směrem ke kurzům spojených se CSR aktivitami, posílením správné mentality a lidských (firemních)  hodnot je budoucností teambuildingových kurzů.
Zdraví jednotlivce a proto i firemní zdraví bude také stále aktuálnějším tématem. Skutečnost,  že jsme získali záštitu Ministerstva zdravotnictví pro naše akce, které pořádáme, je nám ctí a zároveň signálem, že firemní zdraví je celospolečenskou otázkou a proto velmi důležitou CSR aktivitou. Proto chceme firemní zdraví stále více propojovat se vzdělávání firemních týmů.
Věřím, že firemní dobrovolnictví a CSR aktivity budou v této oblasti firemního rozvoje v příštích letech velmi vyhledávané.
Stále více firem, také chce do budování týmu firmy zapojit maximum zaměstnanců bez nutnosti hromadných výjezdů a cestování. Proto stále častěji připravujeme programy a akce, které propojí zaměstnance ve všech pobočkách po celé České republice a ideálně celoročně udržuje atraktivní formou celý firemní tým v kontaktu díky aktivitám právě v oblasti CSR, firemního zdraví a nebo firemního sportu.
Jako osobní kouč a mentální trenér firemních tým a manažerů získávám stále více klientů pro posílení vzorců chování a mentality umožňující lepší využití potenciálu jednotlivých zaměstnanců. Myslím, že i toto bude stále častěji tématem pro rozvoj a vzdělávání týmů. Firemní tým a pracovní skupina je vždy úspěšnější, pokud v ní vítězí mentalita úspěchu nad rutinou a prací "za výplatu".
Spolupracujeme s řadou firem na budování týmů se silným vztahem k logu své firmy, aby právě příslušnost k dané firmě byla tím silným motivem k týmovosti a spolupráci. Především je pro firmy důležité vymanit se z plošných motivačních nebo dokonce restriktivních opatření a jít cestou posílení individuálního nadšení a mobilizace týmového přesvědčení o úspěchu a smysluplnosti činnosti firmy. 

Kontaktní formulář

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.


Vítězné firemní týmy


 


 

 

 

Hlavní partneři

 
 

 

 
   
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Chci dostávat info

Chci dostávat info

Staňte se fanouškem

Linkedin

Staň se fanouškem na Facebooku

Google+ 


© 2017, České sportovní firemní hry – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Akci České sportovní firemní hry organuizují AFS a společnost KASTY s.r.o.

Nahoru ↑